Projekcie naše každodené

21.04.2018

     Čo sú to projekcie a a ako sa prejavujú v našich životoch? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často hľadáme dôvody svojich problémov vo vonkajšom svete?

Vysvetliť obsah projekcie je veľmi jednoduché. Je to presúvanie našej vlastnej zodpovednosti na druhých. Projekciu uskutočňujeme všetci práve preto, že je taká pohodlná a jednoduchá. K jej manifestácii dochádza prostredníctvom zákona rezonancie. Ak sa neustále bránime proti obvineniam, veľmi rýchlo sa z nás stávajú nositelia prisudzovaných vlastností. Ak budeme partnerovi alebo dieťaťu dostatočne často opakovať, že je nemožné, stane sa takým. Najväčší problém je však vždy u toho, kto ukazuje prstom na druhých. Už ako deti sme ukazovali prstíkom na druhého, ale kam smerovali naše ostatné prsty v tomto nezameniteľnom geste?

S každou projekciou a s každou výčitkou staviame múr medzi nami a druhým človekom za cenu udržania ilúzie našej "nevinnosti" a jeho "previnenia". Dávame mu tým však aj našu energiu a nakoniec aj moc nad nami, pretože nás bude môcť kedykoľvek vyviesť z kľudu a pripomenúť nám naše nežiadúce vlastnosti. Ak svoje projekcie stiahneme, získame naspäť svoju energiu a staneme sa tak silnejšími bez toho, aby sme ďalej oslabovali iných. Automaticky prestaneme ako pri hone na čarodejnice prenasledovať vonku to, čo nechceme vidieť sami u seba.

Máte problémy vo vzťahu? Pozývam vás zahrať sa jednoduchú, ale veľmi efektívnu hru, vďaka ktorej môžete docieliť, že to, čo bolo pôvodne obviňujúce sa pozitívne zmení a stane sa odrazovým mostíkom záchrany vzťahu, ak ho zachrániť chcete. V okamihu, ked najbližšie budete chcieť partnera z niečoho obviniť, zastavte sa a preformulujte toto obvinenie vo vzťahu k sebe. Namiesto konštatovania napr.: "Správa sa ku mne chladne" si povedzte: "Správam sa k nemu chladne". Chce to odvahu, ale priamo tak odkryjete skutočnosť, ktorú u sebe odmietate vidieť. Musíte si uvedomiť, že keby na konflikte nemali podiel obaja partneri, nemohol by vôbec existovať. Akonáhle takýmto spôsobom otočíte role, okamžite si spomeniete na prípady, kedy ste sa vy sami nechovali k druhému príjemne. Konflikty sa množia, vzťah sa rozpadá. Akonáhle začnete vedome a odvážne pozerať na konfliktné situácie zo širšieho uhla pohľadu, ak dokážete určitý čas zatnúť zuby v zmysle - múdrejší ustúpi a ak vydržíte, budete veľmi prekvapení účinkom. Podľa zákona rezonancie sa aj váš partner k hre skôr či neskôr pridá a začne meniť svoje správanie voči vám. Neveríte? Vyskúšajte.

Svet okolo nás a ľudia v ňom nám nastavujú zrkadlo. Ak to pochopíte, môžete sa začať pozitívne meniť tak, že príde deň, kedy sa budete natoľko poznať, že zrkadlá už potrebovať nebudete.